Περιοδικό “Βαβέλ”: «The fucking fifties»
1986
Συνέντευξη του Λουκιανού Κηλαηδόνη, στον Γιάννη Νένε, στο περιοδικό “Βαβέλ”, 12 Δεκεμβρίου 1986.
![Περιοδικό “Βαβέλ”: «The fucking fifties»](https://www.loukianoskilaidonis.gr/wp-content/uploads/2021/12/ΒΑΒΕΛ-12-1986-ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ_1-610x824.jpg)
«…Έχω ένα “χάρισμα”, να υπηρετώ καλά το κείμενο. Τα τραγούδια που γράφω τα τελευταία χρόνια, όμως, είναι γραμμένα αντίστροφα. Πρώτα γράφω τη μουσική και μετά περνάω τα λόγια. Βρίσκω τι μπορεί να λέει αυτή η μουσική και μετά βάζω τα ανάλογα λόγια. Υπηρετώ, λοιπόν, καλά το κείμενο…»
Λουκιανός Κηλαηδόνης, 12 Δεκεμβρίου 1986