Θέατρο Χατζώκου – Θεσσαλονίκη
1973
Δευτέρα 16 Απριλίου 1973.
Η πρώτη μεγάλη συναυλία του Λουκιανού. Ο Λουκιανός διηύθυνε οκταμελή ορχήστρα και η Δήμητρα Γαλάνη και ο Μανώλης Μητσιάς ερμήνευσαν τραγούδια από τους δύο πρώτους του δίσκους («Η Πόλη μας» 1970 και «Κόκκινη κλωστή» 1972) και τραγούδια άλλων συνθετών.
«…Είναι η πρώτη συναυλία μου. Την πραγματοποίησα γιατί ήθελα να δω την αμεσότητα που έχει η μουσική μου στον κόσμο και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον τρόπο που την υποδέχθηκε.» Από συνέντευξη του συνθέτη στην εφημερίδα “Ελληνικός Βορράς” (19 Απριλίου 1973).
![Θέατρο Χατζώκου – Θεσσαλονίκη](https://www.loukianoskilaidonis.gr/wp-content/uploads/2021/10/1973_AFISSA-SYNAVLIA-KOKKINH-KLOSTH-610x864.jpg)
Συντελεστές
Λουκιανός Κηλαηδόνης, διεύθυνση ορχήστρας
Μανώλης Μητσιάς – Δήμητρα Γαλάνη, τραγούδι
Κώστας Παπαδόπουλος – Σπύρος Ιωαννίδης, μπουζούκι
Σπύρος Μιχαηλίδης, πιάνο
Τάκης Γκοβότσης, ντραμς
Μιχάλης Αλεξάνδρου, κιθάρα
Νίκος Μητσόπουλος, μπάσο
Νίκος Μπαξεβάνης, ακορντεόν